CEL IMPREZY

  1. Ogólnopolski Finał Igrzysk Studentów Pierwszego Roku jest przeprowadzany w celu popularyzacji sportu i kultury fizycznej wśród studentów pierwszego roku studiów. Zawody promują Akademicki Związek Sportowy i sport na uczelniach wyższych.
  2. Impreza finałowa organizowana jest dla zwycięzców eliminacji środowiskowych (Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław/Opole). 

ORGANIZATOR

  1. Organizatorem XV Ogólnopolskiego Finału Igrzysk Studentów Pierwszego Roku jest Akademicki Związek Sportowy Warszawa (ul. Szpitalna 5/19; 00-031 Warszawa, tel. 22 827 28 63; e-mail: warszawa@azs.pl)

TERMIN

  1. XV Ogólnopolski Finał Igrzysk Studentów Pierwszego Roku odbędzie się w Warszawie w dniach 29.11-1.12.2024 r. w oparciu o uczelniane oraz miejskie obiekty sportowe.
  2. Zakwaterowanie: Hotel Arche Warszawa, aleja Krakowska 237/U1, 02-180 Warszawa.

PROGRAM IMPREZY

  1. Zawody odbędą się w dniach 29.11-1.12.2024 r. według harmonogramu poszczególnych dyscyplin, opublikowanych na stronie www.igrzyska.azs.pl oraz przesłanych do wymienionych w pkt. I uczestniczących środowisk AZS, po zebraniu zgłoszeń i losowaniu.
  2. XV Ogólnopolski Finał Igrzysk Studentów Pierwszego Roku rozgrywany zostanie
    w następujących dyscyplinach sportowych:
  • koszykówka kobiet i mężczyzn
  • piłka siatkowa kobiet i mężczyzn
  • futsal mężczyzn
  • biegi przełajowe kobiet i mężczyzn
  • pływanie kobiet i mężczyzn
  • ergometr wioślarski kobiet i mężczyzn
  • tenis stołowy kobiet i mężczyzn
  1. Dekoracje zwycięzców w klasyfikacjach indywidualnych obywać się będą po zakończeniu poszczególnych dyscyplin w miejscach ich rozgrywania. Dekoracje w klasyfikacjach drużynowych wszystkich dyscyplin oraz generalna środowisk odbędzie się podczas ceremonii zakończenia Igrzysk (dokładne informacje zostaną podane w komunikacie informacyjnym).
  2. Komunikat końcowy zawodów powinien zostać opublikowany na stronie www.igrzyska.azs.pl najpóźniej następnego dnia po zakończeniu zmagań sportowych oraz przesłany w wersji edytowalnej na adres e-mail Rady UKF AZS: ukf@azs.pl

ZASADY UCZESTNICTWA

  1. W Ogólnopolskim Finale Igrzysk Studentów Pierwszego Roku uczestniczyć mogą jedynie pełnoletni studenci pierwszego roku studiów, po raz pierwszy przyjęci na studia.
  2. W dyscyplinach drużynowych każde środowisko może zgłosić jeden zespół do każdego sportu. Drużyna musi składać się ze studentów tej samej uczelni.
  3. W dyscyplinach indywidualnych dane środowisko może zgłosić liczbę zawodniczek
    i zawodników określoną w części technicznej regulaminu danej dyscypliny.
  4. Jeżeli osoby/drużyny, które zakwalifikowały się do finałów nie mogą w nich uczestniczyć, prawo startu przechodzi na kolejną osobę/drużynę z danych eliminacji środowiskowych.
  5. Dokumenty niezbędne do weryfikacji uczestników Ogólnopolskiego Finału Igrzysk Studentów Pierwszego Roku to:
  • zgłoszenie ostateczne wg przyjętego wzoru,
  • aktualna legitymacja AZS na sezon akademicki 2024/2025,
  • dowolny dokument potwierdzający status studenta pierwszego roku (legitymacja studencka, zaświadczenie z uczelni).
  • Reprezentacja środowiska na OFISPR w ramach dofinansowania Zarządu Głównego AZS może liczyć maksymalnie 100 osób (88 zawodników + trenerzy, kierownik reprezentacji środowiska + kierowcy). Osoby przekraczające wskazane limity ilościowe pokrywają 100% kosztów związanych z pobytem i organizacją imprezy.

PUNKTACJA I NAGRODY

  1. Prowadzone są następujące klasyfikacje:
  2. indywidualna – wynikająca z zajętych miejsc w poszczególnych dyscyplinach indywidualnych,
  3. drużynowa – wynikająca z zajętych miejsc w poszczególnych dyscyplinach drużynowych oraz
    z punktów zdobytych przez najlepszych zawodników w dyscyplinach indywidualnych przy uwzględnieniu:
  • biegi przełajowej – 2 najlepsze wyniki kobiet i 2 najlepsze wyniki mężczyzn z reprezentacji środowiska,
  • ergometr wioślarski – 2 najlepsze wyniki kobiet i 2 najlepsze wyniki mężczyzn
    z reprezentacji środowiska,
  • pływanie – 2 najlepsze wyniki kobiet i 2 najlepsze wyniki mężczyzn w każdej konkurencji oraz wynik sztafety liczony podwójnie,
  • tenis stołowy – 2 najlepsze wyniki kobiet i 2 najlepsze wyniki mężczyzn z reprezentacji środowiska.
  1. Klasyfikacje i zasady punktowania podczas zawodów finałowych:
  • Klasyfikacja drużynowa w dyscyplinach indywidualnych – 1 miejsce (n+1 pkt.), 2 miejsce (n-1 pkt.), 3 miejsce (n-2 pkt.) itd. gdzie „n” oznacza liczbę zawodników startujących
    w danej dyscyplinie/konkurencji,
  • Klasyfikacja w dyscyplinach drużynowych – 1 miejsce (n+1 pkt.), 2 miejsce (n-1 pkt.),
    3 miejsce (n-2 pkt.) itd., gdzie „n” oznacza liczbę drużyn startujących w danej dyscyplinie,
  • Klasyfikacja środowisk – oparta jest na klasyfikacjach drużynowych wszystkich dyscyplin, przy uwzględnieniu zasady punktowania: 1 miejsce (n+1 pkt.), 2 miejsce (n-1 pkt.),
    3 miejsce (n-2 pkt.) itd., gdzie „n” oznacza liczbę środowisk startujących w finale.
    W przypadku braku startu w dyscyplinie środowisko otrzymuje 0 punktów. W przypadku miejsc ex aequo punktacja dla obydwu drużyn jest równa: 1 miejsce (n+1 pkt.), 2 miejsce (n-1 pkt.), 3 miejsce (n-2 pkt.) itd.
  1. W przypadku, gdy dwa lub więcej środowisk zdobędzie taką samą liczbę punktów o kolejności decyduje większa liczba pierwszych miejsc w poszczególnych klasyfikacjach drużynowych, następnie drugich, trzecich itd.
  2. Zwycięzcy poszczególnych klasyfikacji otrzymują:
  • w klasyfikacjach indywidualnych i drużynowych medale i dyplomy,
  • w klasyfikacji środowisk puchary i dyplomy,
  • inne nagrody przewidziane przez organizatora.


SANKCJE DYSCYPLINARNE

  1. Organizator w porozumieniu z sędziami turnieju podejmuje bieżące decyzje dyscyplinarne dotyczące przewinień osób towarzyszących i zawodników podczas turnieju, w szczególności w przypadku bezpośredniej dyskwalifikacji opisanej przez sędziów w protokole meczowym.
  2. Organizator w porozumieniu z sędziami turnieju może wymierzyć dodatkowe kary dyscyplinarne w przypadku poważnych naruszeń idei „Fair-play”. W szczególności do takich zachowań zalicza się:
  • znieważenie innego uczestnika zawodów bez względu na charakter, w którym występuje (np. sędzia, zawodnik, trener, widz),
  • celowe nieprzystąpienie do meczu lub ostentacyjne opuszczenie boiska skutkujące przerwą w grze.
  1. Sankcje mogą dotyczyć zarówno uczelni reprezentowanych przez drużynę winną przewinienia, jak i pojedynczych osób towarzyszących i zawodników.
  2. Organizator w porozumieniu z sędziami turnieju może podjąć następujące decyzje dyscyplinarne w trakcie trwania turnieju:
  • odsunięcie zawodnika lub osób towarzyszących od udziału w określonej liczbie kolejnych meczów,
  • odsunięcie zawodnika lub osób towarzyszących od udziału w turnieju,
  • dyskwalifikacja drużyny z turnieju (brak punktów przyznanych za rywalizację).
  1. Dodatkowo organizator w porozumieniu z sędziami turnieju może podjąć dodatkowe akcje dyscyplinarne (zgodnie z pkt 2):
  • ukaranie osoby towarzyszącej lub zawodnika karą odsunięcia od określonej liczby zawodów
  • dyskwalifikacja drużyny z cyklu
  1. Wprowadza się zakaz spożywania alkoholu, narkotyków oraz innych środków uznanych przez prawo za niedozwolone. Zakaz dotyczy wszystkich uczestników OFISPR w czasie trwania Ogólnopolskiego Finału Igrzysk Studentów Pierwszego Roku
  2. Uczestnik OFISPR, u którego zostanie wykryte stosowanie dopingu, bycie pod wpływem alkoholu (stan nietrzeźwości – powyżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu), narkotyków lub innych środków uznanych przez prawo za niedozwolone, zostaje uznany za nieuprawnionego do startu. W stosunku do tego zawodnika mogą zostać zastosowane następujące kary:
  • mecze (starty w rozgrywkach) zostaną zweryfikowane jako walkower dla przeciwnika (lub indywidualny walkower/anulowanie),
  • wykluczenie z rozgrywek,
  • podanie do ogólnej wiadomości faktu naruszenia regulaminu OFISPR,
  • obciążenie kosztami ww. badań.

UWAGI KOŃCOWE

  1. Zawody przeprowadzone są z niniejszym Regulaminem i regulaminami technicznymi poszczególnych dyscyplin.
  2. Weryfikacji uczestników dokonuje Komisja Weryfikacyjna złożona z Weryfikatora
    i Organizatora zawodów.
  3. W przypadku złamania zasad niniejszego regulaminu można składać protesty do Komisji Odwoławczej ZG AZS w terminie do 7 dni od zakończenia zawodów (decyduje data wpłynięcia protestu do biura). Ustala się opłatę protestową w wysokości 500,00 zł, którą należy uiścić najpóźniej w dniu składania protestu. W przypadku oddalenia ww. protestu kwota zostanie przeksięgowana jako wpłata na fundusz statutowy AZS. Protest nie może dotyczyć części sportowej, tj. decyzji sędziowskich.
  4. W przypadku stwierdzenia startu nieuprawnionego zawodnika lub zawodniczki w dyscyplinie indywidualnej zostanie on zdyskwalifikowany, a w drużynowej zdyskwalifikowana zostanie cała drużyna.
  5. Osoby przekraczające wskazane limity ilościowe oraz osoby, które zostały zgłoszone, a nie wystartowały w zawodach pokrywają 100% kosztów związanych z pobytem i organizacją imprezy.

Partnerzy i Sponsorzy